Dividendas – akcininkui paskirta pelno dalis, proporcinga jam nuosavybės teise priklausančių akcijų nominaliai vertei. Visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimu paskirti dividendai yra bendrovės įsipareigojimas akcininkams. Taigi akcininkas turi teisę dividendą išreikalauti iš įmonės kaip jos kreditorius.

❗️Tačiau tais atvejais kai akcininkas žinojo ar turėjo žinoti, kad dividendas yra paskirtas ir (arba) išmokėtas neteisėtai, įmonė gali išieškoti akcininkui išmokėtą dividendą.

Pavyzdžiui, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas yra išaiškinęs, jog dividendai turi būti mokami kai įmonės veikla yra stabili. Vienas iš įmonės stabilumo vertinimo kriterijų – jos galėjimas atsiskaityti su kreditoriais. Pajėgumas atsiskaityti su kreditoriais turi būti vertinamas ne tik dividendų išmokėjimo momentu, bet ir nukreiptas į ateitį, t. y. ar išmokėjus dividendus liks reali galimybė padengti bendrovės įsipareigojimus. Tokiu atveju sprendžiant ar dividendai išmokėti pagrįstai, teismas teikia prioritetą bendrovės kreditoriaus teisei gauti savo reikalavimo patenkinimą iš bendrovės prieš bendrovės akcininko turtinę teisę gauti bendrovės pelno dalį (dividendą).

Turite klausimų? Konsultacijai kviečiame registruotis:
📞 Telefonu +370 615 15951
📧 El. paštu info@alegal.lt